Nasze zwierzaki

Najlepsze forum o zwierzętach


#1 2009-04-07 12:14:44

pysiunia133

pysiunia133

8943082 lub na tel. 5504171
Skąd: Łowicz
Zarejestrowany: 2009-04-06
Posty: 88
Punktów :   
WWW

Szczęśliwe ptaki

Choroby u ptaków rozwijają się błyskawicznie, dlatego tak ważne jest rozpoznanie objawów niepokojących. Nasi mali ulubieńcy najczęściej cierpią z powodu błędów pielęgnacyjnych. Nie każdy ptak nadaje się do dowolnego domu. Żako, kakadu i ary to ptaki inteligentne i wymagające niemal stałej obecności opiekuna. Chyba że żyją w parze, wtedy zajmują się sobą.

Zapracowani mogą mieć parkę nimf, papużek falistych lub nierozłączek, albo kanarka. Nie powinni się decydować nawet na pojedynczą, oswojoną nimfę lub papużkę falistą. Uniwersalne są zeberki. Małe, kolorowe, ruchliwe, o niewielkich wymaganiach. Samotny samiec kanarka będzie żył szczęśliwie przez kilkanaście lat i intensywnie śpiewał (o ile będzie miał dobrą opiekę).

Odpowiednia klatka
Klatka dla ptaków powinna mieć naturalne żerdki 
z korą, z drzewa liściastego i muszą być one na tyle grube, by ptak siedząc na nich, obejmował je trzymając się pazurkami. W przeciwnym razie pazury nie będą się ścierały.

Uwaga na dietę
Podawajmy ptakom taką karmę, jaką zaleci nam lekarz weterynarii który, opiekuje się naszym ulubieńcem. Dla większości ptaków trujące są ludzkie pokarmy: żółty ser, wędliny, czekolada i inne słodycze oraz sól. Szkodliwe są prażone orzeszki ziemne, zwłaszcza dla papug. Orzeszki ziemne w łupinach, sprzedawane w sklepach spożywczych, są także prażone. Surowe są dopuszczone do obrotu tylko w wyspecjalizowanych sklepach zoologicznych, ponieważ mogą być śmiertelnym zagrożeniem dla ludzi z powodu toksyny pewnego grzyba.

Obserwujmy nasze ptaki
Codziennie zwróćmy uwagę na to, co ptak zjada 
i czy w ogóle ma apetyt. Niechęć do jedzenia i zmieniona barwa kału (czasem także jego konsystencja) są poważnymi ostrzeżeniami, których nie można ignorować. W takiej sytuacji trzeba z ptakiem udać się do lekarza weterynarii, najlepiej do specjalisty w leczeniu ptaków. Wszelkie ptasie choroby rozwijają się bardzo szybko i mają bardzo do siebie podobne objawy, a ptak niemal do końca, stara się zachowywać jak najbardziej naturalnie. Dlatego tak ważna jest wizyta u specjalisty 
i wykonanie zaleconych przez niego testów diagnostycznych.

Częste dolegliwości
Zmiana barwy kału papugi może oznaczać, że ptak zjadł coś nowego, dokucza mu zatrucie pokarmowe bądź ma podrażnioną wątrobę. Jeśli papuga zacznie wymiotować, potrzebna jest szybka konsultacja z lekarzem. Sternostomatoza u kanarków objawia się kaszlem, rzężącym oddechem i poświstywaniami, słyszalnymi zwłaszcza wieczorem. Ta inwazja pajęczaków w układzie pokarmowym bywa mylona z przeziębieniem i tygodniami leczona antybiotykami. Powiększenie wątroby lub zaczerwienienie jelit u kanarków, to zwykle objawy kokcydiozy lub atoxoplazmozy. Szybko rozpoczęte leczenie sprawi, że wyleczenie ptaka będzie możliwe. Zmiana barwy i konsystencji odchodów u kanarków lub zeberek, czy innych astryldów, jest również objawem niepokojącym. Tyle tylko, że działać należy natychmiast, bo to ptaki maleńkie, a choroba przebiega bardzo szybko.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.llb.pun.pl www.nightcrew.pun.pl www.telefonyapple.pun.pl www.angelsofdeathguild.pun.pl www.msg2010sum.pun.pl